DGS Banner 5

Sports (2022-2023)

 

 

Archery

香港青少年室內射箭公開賽 -- 香港射箭總會主辦
女子反曲弓丁組冠軍 : 唐瑞廷

 

Cross Country

Inter-School Cross Country Competition organized by HKSFF
A Grade : A Grade Champion and Overall Champion : team comprising Chan Shiu Lam Chelsea, CHUNG NICOLE MONG JOO , To Wing Yan, Wong Jit, Fung Yun Ying Annie, Lo Pak Ling, Ma Gilaine, Wong Jit, Chan Shiu Lam Chelsea, Ma Gilaine
A Grade : placed 5th : Wong Jit
A Grade : placed 9th : Chan Shiu Lam Chelsea
A Grade : placed 10th : Ma Gilaine
B Grade : B Grade Champion and Overall Champion : team comprising Yau Man Hei Meri, Karlsson Jane Christa Ming Suet, Chan Lok Mei, Ho So Yu, Ho So Wai, Lok Wing Sum, Ng Tung Alice, Yiu Hong Ching Katelyn, Chow Cheuk Yi Etta, Li Tsz Kiu, Ho So Yu, Ho So Wai, Chan Lok Mei
B Grade : placed 3rd, Bronze medallist : Ho So Yu
B Grade : placed 4th : Ho So Wai
B Grade : placed 6th : Chan Lok Mei
C Grade : Overall Champion : team comprising Au Yeung Sze Ching, Chan Mei Yan, Leung Yan Yui, Sze Hiu Tung, Kwan Ding Wai, Lau Sin Sze Zoe, Lam Yin Tung, Lee Wai Yan Grace, Wang Long Yee, Choi Hiu Ying, Kong Jerika

 

Fencing

Inter-school Fencing Competition organised by HKSSF
Team :
Overall: Champion
Epee: 3rd
Foil: 1st
Sabre: 2nd

Individual :
Epee (Kowloon Division)

A Grade
3rd Place: Wong Sze Yan Nicole

B Grade
7th Place: Fung Sem Wing Charmaine

C Grade
3rd Place: Chan Tsz Yau Astrid
5th Place: Li Yan Nam

Foil (Kowloon Division)
A Grade
1st Place: Liu Hoi Kiu
3rd Place: Sze Yan Chi

B Grade
7th Place: Hung Yik ting

C Grade
1st Place: Lung Cheuk Ying
2nd Place: Hung Ho Yi
6th Place: Wong Wing Lam Grace

Sabre
A Grade (Hong Kong & Kowloon Division)
5th Place: Lam Yan Tung

B Grade (Kowloon Division)
3rd Place: Wong Abigail
5th Place: Tai Kiu Hei

C Grade (Hong Kong & Kowloon Division)
1st Place: Wong Hoi Lam Helen

 

Life Saving 

All Hong Kong Inter-Secondary Schools Life Saving Competition 2021-2022 organized by HKSSF
Team :
Overall : 1st
Senior: 2nd
Junior: 1st

Individual :
Senior :
200m Obstacle Swim: 1st : Du Zheng, 3rd: Ma Gilaine
100m Rescue Medley: 1st : Cheung Hoi Lam, 4th : Uhi Viviena Marise
100m Manikin Carry with Fins: 2nd : Fung Suet Ying Chloe, 3rd : Loo Tsz Ki
50m Manikin Carry: 1st : Chan Ying Sen, 2nd : Chan Tsun Wing
100m Manikin Tow with Fins: 1st : Yeung Hoi Ching; 4th : Cheung Sum Yuet Cindy
200m Super Lifesaver: 2nd : Hui Ka Ling, 4th : Leung Wing Tsun Rachel
4x50m Medley Relay : Leung Wing Tsun Rachel, Loo Tsz Ki, Ma Gilaine, Fung Suet Ying Chloe
4x25m Manikin Carry Relay : Chan Tsun Wing, To Wing Yan, Cheung Hoi Lam, Chan Ying Sen

Junior :
200m Obstacle Swim: 1st : Ma Tsz Tsing Ashley, 3rd : Yan Ellie
100m Rescue Medley: 1st : Lam Chelsie, 4th : Yiu Sum Yin
100m Manikin Carry with Fins: 1st : Lee Phyllis, 2nd : Yiu Hong Ching Katelyn
50m Manikin Carry: 2nd : Liu Hei Yu , 6th : Chan Yuk Yan
100m Manikin Tow with Fins: 1st : Poon Lok Yan, 6th: Wang Long Yee
200m Super Lifesaver: 3rd : Ho So Wai, 4th : Ho So Yu
Line Throw: 4th : Lau I Shun , Yiu Sum Yin
4x50m Medley Relay : Ma Tsz Tsing Ashley, Yiu Hong Ching Katelyn, Wang Long Yee, Poon Lok Yan
4x25m Manikin Carry Relay : Liu Hei Yu, Chan Yi Lok, Lam Chelsie, Chan Yuk Yan

 

Rugby Sevens

All Hong Kong Inter-School Rugby Sevens Competition 2022-2023 – Preliminary Round organized by HKSFF
A Grade : First Runner-up : Cheung Hiu Tung Jennifer, CHAN HIU TUNG, Cheung Hoi Yan, Lau Yuet Tung, Lee Sin Nam, Wong Yung Wai, Chow Lok Ching Karis, Cheong Yan Kiu Evelyn, Ip Wai Lam, Tse Lok Lam Joyce

 

Squash

Penang 18th (Malaysian) Junior Open 2022 organized by Squash Rackets Association of Penang
U15 : 1st Runner-up : Kwong Ena
U13 : Champion : Lo Pui Yin Chloe

Inter-School Individual Squash Competition 2022-2023 organized by The Hong Kong Schools Sports Federation
A Grade : Champion : Cheng Pik Ching
A Grade : 1st Runner-up : Leung Ka Huen
A Grade : 2nd Runner-up : Wong Hailey Shing-Fei
C Grade : Champion : Tang Lok Yin
C Grade : 2nd Runner-up : Lam Yin Tung

Hong Kong Junior Squash Championships 2022 organized by Hong Kong Squash
U19 : 2nd Runner-up : Leung Ka Huen
U17 : Champion : Kwong Ena
U18 : 1st Runner-up : Wong Hailey Shing-Fei
U15 : 3rd Runner-up : Chung Yee Ling Elaine
U13 : Champion : Tang Lok Yin
U13 : 1st Runner-up : Lam Yin Tung

 

Swimming

Inter-school Swimming Competition (Division 1) organized by HKSSF
Team :
Overall: Champion (34th consecutive year with 3 new records)
A Grade: Champion
B Grade: Champion
C Grade: 1st Runner up

Individual :
A Grade :
200m free style : 1st : Ma Gilaine, 3rd : Du Zheng
100m breast stroke : 3rd : Cheung Hau Wing, 4th : Cheung Hoi Lam
50m butterfly : 1st : Fung Suet Ying, 2nd : Leung Wing Tsun Rachel
100m back stroke : 1st : Cheung Sum Yuet Cindy, 2nd : Loo Tsz Ki
50m free style : 2nd : Hui Ka Ling, 3rd : Chan Tsun Wing
200 Individual Medley : 1st : To Wing Yan, 2nd : Du Zheng
50m breast stroke : 1st : Cheung Hoi Lam, 2nd : Fung Suet Ying Chloe
100m free style: 1st : Ma Gilaine, 3rd : Hui Ka Ling
50m back stroke : 1st : Cheung Sum Yuet Cindy, 2nd : Loo Tsz Ki Cherrie
200m breast stroke : 1st : Cheung Hau Wing, 4th : To Wing Yan
4x50m Medley relay : 1st : Loo Tsz Ki Cherrie, Cheung Hoi Lam, Fung Suet Ying Chloe, To Wing Yan
4x50m Freestyle relay : 1st : Ma Gilaine, Chan Tsun Wing, Leung Wing Tsun, Hui Ka Ling

B Grade :
200m free style : 2nd : Ma Tsz Tsing Ashley, 3rd: Ho So Yu
100m breast stroke : 1st : Lam Chelsie, 4th : Wong Hin Yi
50m butterfly : 1st : Yeung Hoi Ching, 2nd : Tang Man Rao Jasmine
100m back stroke : 1st : Ng Cheuk Yan, 3rd : Chan Hin Yau
50m free style : 1st : Ma Tsz Tsing Ashley, 2nd : Poon Lok Yan
200 Individual Medley : 1st : Tang Man Rao Jasmine, 2nd : Yeung Hoi Ching
50m breast stroke : 1st : Lam Chelsie
100m free style : 1st : Chan Yuk Yan, 2nd : Ho So Yu
50m back stroke : 1st : Ng Cheuk Yan, 2nd : Poon Lok Yan
200m breast stroke : 1st : Ho So Wai, 2nd : Wong Hin Yi
4x50m Medley relay : 1st : Ng Cheuk Yan, Lam Chelsie, Yeung Hoi Ching, Ma Tsz Tsing Ashley
4x50m Freestyle relay : 1st : Poon Lok Yan, Tang Man Rao Jasmine, Ho So Yu, Chan Yuk Yan

C Grade :
200m free style : 2nd : Leung Yan Yui, 4th : Leung Evelyn Yi
100m breast stroke : 1st : Wong Sze Laam Serena
50m butterfly : 2nd : Leung Evelyn Yi, 6th : Wong Long Yee
100m back stroke : 1st : Ho Tin Wing, 3rd : Chan Lok Tung
50m free style : 2nd : Au Yeung Sze Ching, 3rd : Wang Long Yee
200 Individual Medley : 1st : Ho Tin Wing, 2nd : Wong Sze Laam Serena
50m breast stroke : 1st : Au-Yeung Sze Ching
50m back stroke : 1st : Chan Lok Tung, 4th : Chan Mei Yan
200m Breast stroke : 2nd : Leung Yan Yui
4x50m Medley relay : 2nd : Ho Tin Wing, Au Yeung Sze Ching, Leung Evelyn Yi, Chan Lok Tung
4x50m Freestyle relay : Leung Yan Yui, Chan Mei Yan, Wong Sze Laam Serena, Wong Long Yee

 

Table Tennis

2022 Hong Kong Ranking Championships Women's A Single organized by Hong Kong Table Tennis Association
Champion : Chan Shiu Lam Chelsea

WTT Youth Contender Bangkok U-19 Singles organized by World Table Tennis
2nd Place : Chan Shiu Lam Chelsea

 

Tennis

HONG KONG ITF JUNIOR TOURNAMENT 2022 (J5 - WEEK 1) organized by International Tennis Federation
Girls' Doubles : Champion (Group) : Lai Ching Laam
Girls' Doubles : 1st Runner-up (Group) : Yeung Tsz Lam

HONG KONG ITF JUNIOR TOURNAMENT 2022 (J5 - WEEK 2) organized by International Tennis Federation
Girls' Doubles : Champion (Group) : Lai Ching Laam
Girls' Doubles : 1st Runner-up (Group) : Wong Lok Yan
Girls' Singles : 1st Runner-up : Lai Ching Laam

J5 SINGAPORE ITF JUNIOR CHAMPIONSHIPS (V) 2022 organized by International Tennis Federation
Girls' Doubles : 2nd Runner-up (Group) : Lai Ching Laam

HONG KONG ITF JUNIOR TOURNAMENT 2021 (J4) organized by International Tennis Federation
Girls' Doubles : Champion (Group) : Lai Ching Laam

Sarawak 15th ATF 14&U Series 2022 organized by Asian Tennis Federation
Champion (Individual - 14 Or Under Girls' Singles) : Sze Hiu Tung
Champion (Group - 14 Or Under Girls' Doubles) : Sze Hiu Tung

CRC Open 2022 organized by Chinese Recreational Club, Hong Kong
1st Runner-up (Individual - 14 Or Under Junior Girls' Singles Championship) : Leung Yui Hei Hebe
Champion (Group - 18 Or Under Junior Girls' Doubles Championship) : Wong Lok Yan, Yeung Tsz Lam
1st Runner-up (Group - 18 Or Under Junior Girls' Doubles Championship) : Leung Yui Hei Hebe
Champion (Individual - 18 Or Under Junior Girls' Singles Championship) : Yeung Tsz Lam

SCAA/BOCOM Open Championships 2022 organized by South China Athletic Association
Girls' Singles : Champion (Individual) : Lai Ching Laam
Girls' Doubles : Champion (Group) : Yeung Tsz Lam
Girls' Doubles : 1st Runner-up (Group) : Lai Ching Laam

 

Volleyball

Inter-school Beach Volleyball Competition 2022-2023 organized by The Hong Kong Schools Sports Federation
Overall : 2nd Runner-up
Senior : 2nd Runner-up : Wong Cheuk Ying, Chan Tin Ling, Wong Yi Chun